TÜRKÇİMENTO

Kuruluş Amacı

1957 yılında kurulan Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO), Türk çimento sektörünün sesidir. Daha iyi kalitede ürünler ve daha etkili hizmetler sağlamak ve potansiyel problemlere çözümler aramak amacı ile, 50’i entegre çimento fabrikası, 16’sı çimento öğütme tesisi olmak üzere toplam 66 işletmeyi temsil etmektedir. TÜRKÇİMENTO, üyelerine araştırma ve geliştirme faaliyetleri, analiz, kalite kontrol ve eğitim hizmetleri ile ilgili olarak ortak çözümler temin etmekte, yasal ve idari yönetmeliklerle ilgili ortak inisiyatifler yürütmektedir.

Türk Çimento altında yapı sektöründe kalite ve çevre konularında hizmet vermek üzere 1996 yılında kurulmuş olan ve kamu, üniversite, STK, üretici ve müşteri temsilcilerinden oluşan Kalite ve Çevre Kurulu (KÇK), Türk Çimento’nun bağımsız ve tarafsız bir iktisadi işletmesidir. KÇK, ülkemizin Avrupa Birliği’ne (AB) uyum sürecinde, çevresel ölçüm hizmetlerini yerine getirmek, çimento ve ilgili ürünleriyle ilgili CE işaretlemesine yönelik belgelendirme ve uygunluk değerlendirme hizmetleri vermek üzere muayene ve belgelendirme kuruluşu olarak kurulmuştur.

Uluslararası İşbirlikleri
Arap Çimento ve Yapı Malzemeleri Birliği (AUCBM)
Çin Çimento Birliği (CCA)
Hint Çimento ve Yapı Malzemeleri Konseyi (NCB)

Yönetim Kurulu Başkanı: Dr. Tamer Saka

Genel Sekreter: Volkan Bozay

Kuruluş Yılı: 1957 Üye Sayısı: 33

Birlik Olarak Sektördeki Temsil Oranı: %94

Uluslararası Üyelikler: Avrupa Çimento Birliği (CEMBUREAU), Avrupa Çimento Araştırma Akademisi (ECRA), Avrupa Beton Kaplamalar Birliği (EUPAVE)

Adres: Eskişehir Devlet Yolu Dumlupınar Bulvarı 9. km Tepe Prime A Blok Kat: 18-19 No: 266 06800 Ankara

Telefon: 0(312) 444 50 57  Faks: 0(312) 265 09 05

E-Posta: info@turkcimento.org.tr

Web Sitesi Adresi: https://www.turkcimento.org.tr/