THBB, İMO Uşak Şubesinin Web Seminerine Konuk Oldu

THBB, İMO Uşak Şubesinin Web Seminerine Konuk Oldu

Türkiye Hazır Beton Birliği Haber

İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubesinin 30 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirdiği web seminerinde Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) KGS İktisadi İşletmesi Direktörü Selçuk Uçar “Geçmişten Geleceğe Vazgeçilmez Yapı Malzemesi: Beton” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

İMO Uşak Şubesi ile gerçekleştirilen web seminerine konuk olan Selçuk Uçar, betonun antik çağlardan bu yana süregelen önemli bir yapı malzemesi olduğunu belirtti. Dönemlere göre kullanımının değişiklik gösterdiğini belirten Uçar, antik dönem betonları, günümüz betonları ve gelecekte de kullanacağımız betonlarla hayatımızın her alanında karşılaşacağımızın altını çizdi.

Konuşmasına betonu iyi anlamamız gerektiği ile devam eden Uçar, bu konuda en büyük sorumluluğun özellikle inşaat mühendisleri üzerinde olduğunu çünkü betonun betonarme demiri ile birlikte bir inşaatta kullanılan en önemli ürün olduğunu, yarı mamul olarak şantiyeye geldiğini ve sürecin inşaat mühendisleri tarafından tamamlandığını belirtti.

Konuşmasının ardından sunumuna başlayan Selçuk Uçar, betonun tarihçesi, tanımı ve avantajlarını, Türkiye’de ve dünyada sektörün şu anki durumunu, nereye doğru gittiğini ve bu süreçte Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) verdiği hizmetleri izleyenler ile paylaştı. Sunum betonda kalite ve bunun çeşitli süreçleri, son olarak da yapılarda betonun kontrolü süreci konuları üzerinden ilerledi.

Betonun geleceğini konuşmak için geçmişini de iyi bilmemiz gerektiğinin vurgulandığı seminerde, geçmişteki en önemli beton yapı örnekleri, hazır beton sektörünün başlangıcı ve hazır beton ile yapılan ilk yapılar, dünyada ve Türkiye’de inşaat ve beton sektörü hakkında bilgiler verildi. Kaliteli betona ulaşmak için gerekli aşamaları tek tek açıklayan Uçar, betonda kalite için proje-şartname uygunluğu, kontrollü beton üretimi ve denetimi, şantiyelerde beton dökümü öncesi, teslimi ve sonrasındaki kontroller ve işlemler, Elektronik Beton İzleme Sistemi ve yapılarda betonun yerinde kontrolü ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Sunumun tamamlanmasının ardından izleyicilerin sorularının cevaplanması ile Seminer sona erdi.