Nuh Beton Kartal ve İzmit Hazır Beton Tesisleri “CSC Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi”ni almaya hak kazandı.

Nuh Beton Kartal ve İzmit Hazır Beton Tesisleri “CSC Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi”ni almaya hak kazandı.

Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (The Concrete Sustainability Council) üyesi ve Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından ülkemize tanıtılan “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi” kapsamında Nuh Beton AŞ Kartal Hazır Beton Tesisi ve İzmit Hazır Beton Tesisi’nin belgelendirmesi yapıldı. CSC’nin Belgelendirme Kuruluşu olan KGS İktisadi İşletmesi (KGS) tarafından yapılan denetimler sonucunda Nuh Beton AŞ Kartal ve İzmit Hazır Beton Tesisleri, “Bronz” belge almaya hak kazandı.

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 32 yıldır uğraş veren THBB, sürdürülebilirlik konusundaki gelişmelere öncülük ediyor. Kalite, çevre ve iş güvenliği uygulamalarıyla sektörün gelişimine büyük katkı sağlayan THBB, çevre dengesi ile ekonomik büyümeyi birlikte ele alan, doğal kaynakların verimli kullanımını sağlayarak çevresel kaliteye önem veren, aynı zamanda gelecek kuşakların ihtiyaçlarını tehlikeye sokmaksızın bugünkü ihtiyaçlarını karşılayabilen bir model olan sürdürülebilirlik konusuna odaklandı. Bu doğrultuda, 2017 yılında Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin Bölgesel Sistem Operatörü olarak atanan THBB ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin Belgelendirme Kuruluşu olmaya hak kazanan KGS, “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi”nce belgelendirmek üzere başvuran firmalara yönelik çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Bu doğrultuda Nuh Beton AŞ, İzmit ve Kartal Hazır Beton Tesisleri’nin CSC Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi kapsamında belgelendirilmesi için başvuruda bulundu. CSC’nin Belgelendirme Kuruluşu olan KGS tarafından yapılan denetimler sonucunda Nuh Beton’un her iki tesisi de “Bronz” belge almaya hak kazandı.

Nuh Çimento Sanayi AŞ’nin Hereke Çimento Fabrikası da 8 Nisan 2020 tarihinde “Bronz” seviyesinde CSC sürdürülebilirlik belgesi almaya hak kazanmıştı.13